تبلیغات
پرورشی سوریه - مقاله :سبک کنترل عمل یا فعالیت
چهارشنبه 16 دی 1388

مقاله :سبک کنترل عمل یا فعالیت

   نوشته شده توسط: سید مهدی نبه الهدایی    نوع مطلب :مشاوره ،

عنوان : سبک کنترل عمل یا فعالیت

    

مقدمه : همه ی موجودات  زنده  د ر طول حیات خود فعالتهای مختلفی  انجام می دهند که برخی از آنها ارادی و اختیاری  و  برخی دیگر غیرارادی  و  غیراختیاری  است .  آن قسمی از فعالیتهای انسان  که  اختیاری  است از تمایل داشتن  و بررسی کردن ناشی می شود . فرد آرزو یا تمایل دارد تا تدریجاً در طول یک دوره از  زمان کاری انجام دهد ، اما ممکن است در  هر مورد  بخاطر غیرواقعی بودن میل با  تضاد مواجه شود ، تضاد شک و دودلی کوتاه مدت یا بلند مدت  را باعث می شود . تمام این  آرزوها و  امیال درمرحله ی قبل از تصمیم وجود دارند  و منتظر زمان ، ابزار ، انرژی  ، محیط و شروع عمل  باقی می ماند . فایده  ی انجام  عمل  و وجود  امکانات  لازم برای  بوقوع پیوستن  آن عمل بعنوان ملاک برای انتخاب یا عدم  انتخاب  عمل  یا فعالیت مد نظر در نظر گرفته می شود . اما همه ی افراد هنگامیکه تصمیم  به  انجام  عمل  و یا  فعالیتی  می گیرند بصو رت   یکسان  عمل نمی کنند ، بلکه سبک های مختلفی برای چگونگی  انجام آن  فعالیت  دارند  که در این  مقاله  به انواع این سبک ها پرداخته می شود  .    

کهل (1996 ص 670 تا ص 678 نقل از لی ، 1999) براساس عملکردهای اختیار سه نوع کنترل عمل را مطرح می کند:

1-  خودکنترلی[1] : خودمختار بودن

      این نوع از کنترل توسط کهل به عنوان انتخاب قوی توصیف شده است و خود رهبری سخت گیرانه است     زیرا ، زیرمجموعه ها نمی توانند به صورت اشتراکی کار کنند. یک کارکرد هماهنگ مرکزی باید تمام      مجموعه ها را برای تعقیب امیال بلند مدت (و سرکوبی امیال کوتاه مدت) کنترل و سخت کار کند. کنترل خود  از نظر طبیعی غیرارادی نیست.

کهل خصوصیات خود کنترل را چنین بیان می دارد:

-       «من» به عنوان ارائه دهنده کار و مسئولیت هستم. ساخت های عمل کمی را که توسط دیگران ارائه شده است می پذیرند.

-       خود کنترلی فرایند هدایت هدف است ( کنترل بالا به پایین)

-       ممکن است تضاد بلند مدتی وجود داشته باشد که باعث سرکوبی عوامل شود.

-       کنترل عجیب انتخاب

-       طول زمان کم ، اما تلاش بزرگ

اگر یک هدف به صورت زیر بدست آید یک خود کنترل قوی وجود خواهد داشت:

1-  در زمان محدود  2- با یک تصمیم گیری معمولی و 3- اگر فرد عامل برای انجام کاری به خاطر      هیجان منفی یا انگیزش ضعیف فشار بیاورد. یک شرط لازم برای خود کنترلی این است که تمام          زیر مجموعه های فیزیکی (مانند ادراک ، احساس، خلق، کنترل هیجان) تحت یک رژیم قوی کار       می کنند. آنها نهایتاٌ در یک سیستم سازمانی سطح بالاتر در سلسله مراتب سیستم کنترل کار می کنند. سیستم پردازش اطلاعات کامپیوتری می تواند مانند چنین نوعی از کنترل باشد.

2 - خود تنظیمی[2] : نوع دموکراتیک

     نوع دوم از انواع سبک کنترل کهل آزاد و رهاست[3]، بدون تنش ، شکل آرامی از انتخاب . انتخاب به            زیر مجموعه ها «گوش» می دهد. و دارای ویژگی های زیر است:

-       بخش های زیاد پردازش (ادراک ، شناخت، هیجان ، انگیزش ، انتخاب ، سیستم حرکتی و غیره) با هم به طور اشتراکی کار می کنند و هماهنگ هستند.

-       تضادهای کمی در درازمدت وجود دارد.

-       شرکاء زیاد (ادراک ، احساس ، اندامهای حرکتی و ... ) منجر به حمایت بزرگتر می شود که مطلوب هدف مورد تمایل است.

-       ارزش کم برای وقت ، انرژی و تلاش.

-       نسبتاٌ دیر شروع کردن به حمایت از انتخاب، و نهفتگی بالا

     اگر سازگاری با مشکل ، نیازمند رشد یک الگوی رفتاری جدید باشد و نتوان به برنامه ناپایدار اعتماد کرد، و اگر فرد زمان و سلامتی داشته باشد، این نوع یعنی خود تنظیمی می تواند مفید باشد . خود تنظیم با توجه به درازمدت کار می کند :  1- قسمت های گوناگون فیزیکی به طور فعال کار می کنند  2- آنها در طول زمان بدون شکایت راضی هستند و 3- محرکهای عمل همیشه به طور فعال تحت کنترل نگهداشته نمی شوند.

3  - نوع بدون اختیار[4] : خود سازمان

     نوع سوم کنترل عمل که توسط کهل ارائه شده است «خودسازمان» است . هیچ مرکز هماهنگی عملکرد وجود ندارد. ارتباط متقابل بین زیر مجموعه ها وجود ندارد و بخش های پردازش کارشان را به وسیله خودشان سازمان     می دهند.  به عنوان مثال فرد فعالیت های با قدرت زیاد را فراموش می کند ، یا به طور خودمختار به محرکهای غیرمنتظره محیطی توجه می کند. زیر شناخت نیازهای فوری و انگیزه نقش مهم را ایفا می کنند. نیازهای جاری بر توجه  و فعالیت ،  بدون درخواست یک هماهنگی مرکزی بر عملکرد تاثیر می گذارد. شرایط فعال سازی برای خود سازمان شامل : 1- هیچ جزئیات ضروری عمل ، خاص و ویژه نشده است 2- بخش های پردازش بدون یک هماهنگی مرکزی مراقب کنترل عمل هستند  3- با برنامه آموزش جزئیات خیلی زیاد رفتاری می توان سیستم کنترل را به مهارت های خیلی ماهرانه تجهیز کرد. اگر تمرین بیشتر و بیشتر انجام گیرد تا حدی که پردازش به خودی خود سازماندهی شود کنترل مرکزی بر عملکرد  ممکن است برداشته شود  از این دید ، انگیزش عادتی فرد ، توجه عادتی فرد شیوه های عمل و شناخت فرد و کنترل غیرارادی برای طراحی برای فرد با اهمیت و مهم هستند.

 سه سبک کنترل عمل

     نظریه عمل همچنین شامل متغیرهای شخصیتی می باشد . یکی از مهمترین متغیرها، عمل ها در مقابل گرایش به وضعیت می باشد (اسپکتور ، 2003) .

     کهل و همکاران (1991 ، نقل از لی ، 1999 ) سه نوع کنترل عمل را مطرح کرده اند: غیرارادی[5]  (رفتار عادتی)  2- فعالیت کنترل شده (یعنی عمل گرا یا عمل محور[6] ) و 3 منفعل (یعنی حالت مدار[7] ) .

     رفتار عادتی براساس یادگیری های قبلی محرک را به پاسخ مربوط می کند. شخصی که عمل گرا است ، تمایل دارد که مرحله عمل را دنبال نماید. این شخص اهداف را تعیین می کند، طرح ها را تنظیم می نماید و سپس آن را دنبال می کند تا اهداف مورد نظر تحقق یابند. افراد وضعیت گرا برعکس آن عمل می کنند. آنها که در طول انجام یک عمل مشکل دارند، به راحتی آشفته می شوند و در مقابل موانع سرتسلیم فرود می آورند (اسپکتور ، 2003).

 

 

 

 

 

 

                                    فاطمه  زمانی امیر کارشناس ا رشد  مشاو ره

 

 

 

 [1] - self – control

[2] - self - regulation

[3] - Loose

[4] - Non – Volitional

[5] - automatic

[6] - action – orientation

[7] - stste – orientation


How long do you grow during puberty?
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:55 ب.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by
searching for How does Achilles tendonitis occur?
vitamin e and foot pain
چهارشنبه 7 تیر 1396 06:18 ب.ظ
Glad to be one of several visitors on this awing website :D.
foot pain between toes
یکشنبه 4 تیر 1396 02:29 ب.ظ
Howdy very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb .. I will
bookmark your site and take the feeds also? I am satisfied
to seek out a lot of useful info here within the put up, we need develop
extra techniques on this regard, thanks for sharing.

. . . . .
Leola
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 01:34 ق.ظ
I drop a leave a response whenever I like a post on a website or I have something to contribute to the conversation. Usually it's caused by the sincerness communicated in the article I
looked at. And on this article پرورشی سوریه
- مقاله :سبک کنترل عمل یا فعالیت.
I was moved enough to drop a leave a responsea response :) I do
have 2 questions for you if it's allright. Is it simply me or does it
seem like some of these comments come across
like written by brain dead visitors? :-P And, if you are posting on other online social sites, I'd like to keep up with everything new you
have to post. Would you make a list the complete
urls of your shared sites like your linkedin profile,
Facebook page or twitter feed?
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:08 ق.ظ
Great delivery. Sound arguments. Keep up the amazing effort.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر