تبلیغات
پرورشی سوریه - ضرورت توجه به تربیت بدنی و ورزش
یکشنبه 13 دی 1388

ضرورت توجه به تربیت بدنی و ورزش

   نوشته شده توسط: سید مهدی نبه الهدایی    نوع مطلب :تربیت بدنی ،

ضرورت توجه به امر تربیت بدنی و ورزش

یا رب قو علی خدمتک جوارحی (پروردگارا اندامم را جهت خدمت به خودت قوی گردان)

مقدمه: تربیت بدنی و ورزش به عنوان پدیده اجتماعی موثر در ابعاد مختلف جامعه و زندگی افراد نفوذ کرده و به بخش جدایی ناپذیری از زندگی تبدیل شده است. گسترش روزافزون ورزش باعث ایجاد کانالهای تلویزیونی خاص ورزش در اکثر کشورهای جهان شده است. اتتشار روزنامه ها ومجلات تخصصی ورزش و هزاران کتاب در مورد آمادگی جسمانی فعالیتهای دیگر این حوزه است. توجه جدی دولتها و سیاستمداران به بخش تریت بدنی و ورزش علاقمندی به تماشا و پیگیری دایم نتایج مسابقات نیز اهمیت آن را بیشتر کرده است. بنابر این تربیت بدنی با هدف سالم سازی و تربیت انسان سالم ،شاداب و امیدوار می تواند مهمترین شاخص جهت توسعه پایدار ایران اسلامی باشد.

تعاریف: تربیت بدنی: فرایندی است آموزشی- تربیتی که هدف آن بهبود بخشیدن به اجرا و رشد همه جانبه انسان از طریق فعالیتهای جسمانی است.

ورزش: به فعالیتهای بدنی سازمان یافته آدمی که تحت قوانین خاص و در مکان معین انجام می شود گفته می شود. معمولا به اشتباه اصطلاح ورزش به جای تربیت بدنی استفاده می شود. در حالیکه تربیت بدنی یک چارچوب علمی و رشته دانشگاهی بوده و اهداف جامع و کاملی را دنبال می کند. ورزش تنها وسیله ای است جهت اجرای تربیت بدنی و رسیدن به اهداف تربیت بدنی و زیر مجموعه آن محسوب می شود.

بازی: مجموعه فعالیتهای آزاد جسمی یا ذهنی است که صرفا با اراده و میل شخص در خارج ازساعات کار اجباری و در اوقات بیکاری صورت می  گیرد وبه پوشش اهداف علم تربیت بدنی کمک می کند.

تاریخچه و ضرورت موضوع: با مطالعه ی تمد نهای باستان اهمیت و نقش فعالیت بدنی، تربیت بدنی و ورزش  در زندگی آنها مشخص می شود. زندگی عادی بشر اولیه همراه با فعالیت و حرکات قدرتمند بدنی بوده است. کندن غارها جهت سرپناه، تیراندازی جهت شکار حیوانات، عبور از رودخانه، گریز از دست حیوانات وحشی از جمله این حرکات بوده اند. در برهه ای از تاریخ در ایران و یونان  باستان ورزش و فعالیتهای بدنی  در جهت توسعه جنگاوری و تربیت سرباران نیرومند بوده است. بسیاری از فعالیتهای امروز دارای ریشه های تاریخی هستند. مثلا تاریخ اولین المپیک به سال 776 پیش از میلاد در یونان باستان برمی گردد. ونمونه ای از ورزش منظم ومدیریت شده قدیم است. در دین مبین اسلام بر اهمیت سلامت بدن و داشتن نیروی بدنی قدرتمند بارها تاکید شده است. پیامبر اسلام(ص) مسلمانان را به یادگیری  شنا ،تیراندازی واسب سواری سفارش نموده اند. در روایات مختلف بر تقویت بدن در جهت عبادت بهتر خداوند متعال تاکید شده است. به طور کلی دردین اسلام به جسم انسان برخلاف عقاید دوران قرون وسطایی توجه زیادی شده و حفظ و سلامتی آن از وظایف اصلی مسلمانان ذکر شده است. تربیت بدنی نوین از قرن 18 میلادی بیشتر از سوی کشورهای اروپایی شروع و توسعه یافته است. در ایران نیز تربیت بدنی از سال 1300 شمسی با احداث باشگاههای ورزشی رایج و مورد استقبال عموم قرار گرفت. همچنین درس تربیت بدنی از سال 1306 شمسی به عنوان یکی از دروس  در برنامه درسی مدارس ایران قرار گرفت. به طور کلی تربیت بدنی و ورزش با دلایل و نیات مختلفی در زندگی مردم کشورها و در فرهنگهای مختلف حضور پیدا کرده است. انگیزه این فعالیتها گاهی عواملی چون کسب روزی و در مواردی میل به یک زندگی پر بار بوده است. با مطالعه ی  متون تاریخی اهمیت گذشتگان را به تربیت بدنی و ورزش به وضوح می بینیم. و مشخص می شود از مسایلی مانند تلاش برای زنده ماندن، جنگ، تفریح و رقابت، مبارزه با طبیعت نشات گرفته است.

 

تربیت بدنی و ورزش در تاریخ معاصر

در جهان معاصر پیشرفت انسان در ابعاد جسمانی، روانی و اجتماعی از اهداف تربیت بدنی و ورزش است. با توجه به تغییرات جهانی ، توسعه سریع علوم و تاثیرآنها بر زندگی افراد جامعه ،ماشینی شدن کارها و زندگی ،افزایش اوقات فراغت، کم تحرکی مشاغل و افراد ، شیوع بیماریهای مرتبط با بی تحرکی ارزش حیاتی وکاربردی تربیت بدنی بیشتر آشکار می شود. تربیت بدنی در دنیای امروز در دو بخش «ورزش مدارس» و «ورزش عمومی» شامل ورزش همگانی وحرفه ای            مطرح می شود.                                  

الف- تربیت بدنی و ورزش در مدارس ودانشگاهها

امروزه هدف تعلیم وتربیت فراهم نمودن زمینه های رشد و تکامل جسمی، ذهنی، اجتماعی، روانی افراد، و تقویت روحیه وشکل پذیری اخلاق در آنها می باشد. قطعا تربیت بدنی و ورزش از جمله سازو کارهای مهم است که می تواند با ایجاد تجارب گران بها در کودکان، آنان را سالم وشاداب برای زندگی اجتماعی آماده سازد. امروزه دانش تربیت بدنی در نظام آموزشی جهان جایگاهی بسیار مهم یافته است: زیرا آموزش و پرورش صحیح کودکان و نوجوانان به روش علمی درست بستگی دارد. برای رسیدن به یک برنامه علمی  خوب نیازمند برنامه ریزی برای تربیت نیروی متخصص و تهیه امکانات لازم ورزشی برای مدارس می باشیم. همگام با تغییرات جهانی و توسعه علوم زندگی افراد جامعه از جمله کودکان و نوجوانان تحت تاثیر قرار گرفته است. شیوع بیماریهای قلب وعروق، افزایش چاقی، دیابت، افسردگی، ناهنجاریهای بدنی، کاهش تحرک افراد، افزایش بازیهای رایانه ای، بیماریهای مفصلی ، مصرف داروهای مخدر و افزایش بزهکاری تنها ارمغان زندگی ماشینی و مدرنیزه می باشد. چاقی یکی از بیمارهای رایج می باشد که با 90 نوع بیماری مرتبط بوده و می تواند باعث بروز آنها شود. برای مقابله با مشکلات عدیده موجود تنها راهکار مناسب انجام فعالیتهای منظم ورزشی در مدارس و خارج از مدارس می باشد. اهداف تربیت بدنی در سه حوزه ذیل عنوان می شوند.

1-  تکامل جسمانی و فیزیکی : افزایش استقامت و نیروی بدنی، کارایی بدنی بالا در کارگران و افراد مختلف، پیشگیری از بیماریهای مختلف،جلوگیری از پوکی استخوان، کاهش چربی مضر بدن بخشی از اهداف این حوزه است. همچنین افزایش قدرت عضلات بدن و در نتیجه پیشگیری از بیماریهای مفصلی و کمر درد از جمله مزایای این بخش است. فعالیتهای شدید عضلانی نتایج سودمند متعددی در پی دارد. قلب آماده کل بدن را بهتر تغذیه می کند و با ضربانی کمتر از قلب غیر ورزشکار  و با حجم ضربه ای بیشتر ، تغذیه سلولی و دفع ضایعات را به طور موثرتری انجام می دهد. همین اختلاف ضربان قلب«ضربه کم در حالت تمرین و در حال استراحت در ورزشکاران» باعث افزایش طول عمر افراد فعال می شود.

2-  تکامل شناختی: این هدف ساختن چارچوب یک معرفت«دانش» و قابلیت تفکر در مورد این معرفت و تفسیر آن را مورد توجه قرار می دهد. حرکت، اساس تربیت بدنی و ورزش است بنابراین داشتن هوش و تفکر بالا جهت اجرای بهتر ضروری است. همچنین افراد باید درباره بدن خود ،اهمیت پاکیزگی،عوامل پیشگیری از بیماری، اهمیت تمرین، ضرورت رژیم غذایی متعادل، ارزش عادات و تفکرات سالم اطلاعات کافی داشته باشند.

3-  تکامل عاطفی-روانی و اجتماعی

این هدف با تسهیل سازگاریهای شخصی، گروهی وتطابق پذیری، به عنوان عضوی از جامعه در ارتباط است. قوانین بازی سمبل قوانین زندگی آزاد و دموکراتیک است. در بازیها فرد دموکراسی را در عمل تجربه می کند و قدردانی از او بر پایه قابلیتهای حرکتی است. وضعیت و جایگاه اقتصادی، نژاد، ملیت و سایر خصوصیات تبعیضی در بازی نقشی ندارند. هنگامی که دانش آموزان در قلمرو ورزش به یکدیگر احترام گذاشتند جای امیدواری است که این آموخته به سایر قلمروها نیز انتقال یابد. تقویت رفتار اخلاقی در چارچوب قوانین اجتماعی و شهری از مهمترین اعمال تربیت بدنی است. تربیت بدنی قادر است که افراد را در شرایطی قرار دهد تا شخصیت و ماهیت واقعی خود را بروز دهند. شرکت در فعالیتهای ورزشی مدارس می تواند بر فاکتورهای اجتماعی ذیل تاثیرات مثبت داشته و باعث تغییر آنها شود. بروز شخصیت اجتماعی و توانایی برقراری روابط اجتماعی، احترام به قوانین اجتماعی، قضاوت اجتماعی، احیای حس مسؤولیت پذیری، افزایش اعتماد به نفس، کسب تجارب پیروزی و شکست، قبول زندگی جمعی وگروهی از اثرات اجتماعی و عاطفی است. بدون شک اگر رسالت تربیت بدنی در این بخش به طور کامل پوشش داده شود بسیاری از اهداف تعلیم وتربیت در تربیت اجتماعی با هزینه کمتر و در زمان کوتاه اجرا و آموزش داده می شود. با توجه به مطالب فوق واثرات تربیتی ظریف فعالیت بدنی در افراد، توجه به امر تربیت بدنی و ورزش در مدارس بسیار ضروری و حیاتی است.

ب-ورزش و تربیت بدنی عمومی(همگانی و حرفه ای)

تربیت بدنی و ورزش از ملزومات زندگی معاصر است.  مزایای اجتماعی و تربیتی آن  موجب گسترش آن در میان طبقات مختلف اجتماع شده است. گسترش ورزش و علاقمندی فراوان افراد به این پدیده اجتماعی هزاران شغل مرتبط  و غیر مرتبط با تربیت بدنی را ایجاد کرده است. شرکتهای تولیدی وسایل و پوشاک ورزشی در قالب شرکت های چند ملیتی فعالیتهای وسیع اقتصادی انجام می دهند. آژانسهای خرید و فروش بازیکن در سطوح ملی، قاره ای و جهانی در حال سودآوری و کسب سود می باشند. به طوری که فوتبال به عنوان یک صنعت طراز اول در اروپا تلقی شده و گردش مالی بعضی از باشگاهها به میلیاردها دلار می رسد. در حوزه سیاست نیز از ورزش به عنوان ابزاری مفید برای معرفی فرهنگ و حکومت ورزشکاران شرکت کننده در مسابقات جهانی والمپیک استفاده می شود. در بخش اوقات فراغت نیز تماشای زنده  مسابقات ورزشی یکی از فعالیتهای اصلی مردم دنیا می باشد. به طوری که در مسابقات جام جهانی فوتبال 4 میلیارد بیننده تلویزیونی به صورت زنده فوتبال تماشا می کنند. برگزاری مسابقات جهانی رشته های ورزشی مختلف باعث توسعه صنعت توریسم در دنیا شده است. و کشورها در برگزاری مسابقه و تقویت گردشگری رقابت شدیدی با هم دارند. به دلیل علاقمندی عمومی و جهانی برای تماشای مسابقات ورزشی صنعت تبلیغات در سالنها و میادین ورزشی نفوذ کرده به طوری که در المپیک پکن 10 شرکت تجاری بزرگ دنیا جهت تبلیغ کالاها و خدمات خود هزینه چندین میلیاردی کل مسابقات را پرداخت می کنند. در بخش بهداشت نیز جمله معروف پیشگیری بهتر از درمان است ،ضرورت می یابد. تحقیقی در آمریکا بیان می کند اگر دولت یک سوم بودجه  بخش بهداشت و پزشکی را به امر توسعه ورزش و ساخت اماکن ورزشی و تفریحی اختصاص دهد، می توان دو سوم باقیمانده را صرفه جویی کرد. بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تامین تربیت بدنی رایگان برای کل افراد جامعه از وظایف دولت می باشد. در صورت تحقق این امر ما شاهد افزایش نشاط، شادابی وتندرستی در جامعه خواهیم بود. و بسیاری از بیماریها کاهش و هزینه های درمانی و بیمه ای نیز کاهش می یابند. بدون شک با رواج و توسعه تربیت بدنی و ورزش همگا نی در جامعه شکوفایی اقتصادی واجتماعی وسلامت و تندرستی عمومی ایجاد می شود. قطعا نقش یک کارگر سالم و تندرست در تولید اقتصادی از یک کارگر مریض و ضعیف که دایم در مرخصی و بیمارستان بوده، حیاتی تر است.

نتیجه گیری

با توجه به بحثهای فوق نقش حیاتی و ضروری تربیت بدنی و ورزش در دنیای معاصر بیش از پیش نمایان می شود. طبق آمار سازمان تربیت بدنی 15 درصد از افراد کشور در ورزش همگانی منظم شرکت می کنند. این رقم در اروپا 65 درصد است. بنابر این توجه جدی به تربیت بدنی و ورزش در مدارس وتوسعه کمی وکیفی آن امری ضروری است. همچنین باید تربیت بدنی و ورزش همگانی در جامعه به طور عموم توسعه یافته ویک سبک زندگی فعال در خانواده ها ایجاد شود. ایجاد فرهنگ ورزش کردن در بین افراد جامعه از طریق رسانه ها، و روزنامه ها و سایر منابع اطلاعاتی و تبلیغی نیز راهکار دیگر در جهت توسعه این امر مهم است. نهایتا با توجه به نیاز عمومی به ورزش ، توصیه می شود جهت حفظ وتوسعه تندرستی افراد حداقل در روز 30 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط بالا داشته باشند.

                                                                    

 

 


Olej konopny
یکشنبه 16 دی 1397 04:21 ق.ظ
Nice post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!

Very useful information specially the last part :) I care
for such information much. I was seeking this particular info for a
long time. Thank you and good luck.
Buy cialis
جمعه 16 آذر 1397 07:19 ق.ظ

Regards! Wonderful stuff!
cialis efficacit price cialis wal mart pharmacy canadian discount cialis cialis name brand cheap cialis billig cialis dosage buy online cialis 5mg cialis great britain overnight cialis tadalafil cialis 5mg billiger
Buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:10 ب.ظ

Amazing a lot of valuable advice.
cialis qualitat look here cialis cheap canada tesco price cialis cialis generique 5 mg generic cialis at walmart cialis side effects dangers buy online cialis 5mg cialis preise schweiz when will generic cialis be available cialis generico en mexico
buy cheap cialis in canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:04 ب.ظ

You said it perfectly..
can i take cialis and ecstasy tadalafil tablets purchasing cialis on the internet cialis 10 doctissimo buy cialis uk no prescription cialis cuantos mg hay acquisto online cialis we choice cialis pfizer india generic cialis soft gels cialis 20mg prix en pharmacie
buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:50 ق.ظ

Excellent material. Kudos.
if a woman takes a mans cialis side effects for cialis tadalafil 20mg we choice free trial of cialis achat cialis en itali cialis generika in deutschland kaufen low dose cialis blood pressure opinioni cialis generico cialis 5 mg scheda tecnica viagra vs cialis
Cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 04:45 ب.ظ

Superb advice. Cheers!
cialis professional from usa canadian cialis cialis tablets cialis tadalafil online achat cialis en itali cialis 20mg prix de cialis only now cialis for sale in us cialis generico en mexico cialis 100mg suppliers
buy cialis germany
سه شنبه 13 آذر 1397 05:24 ق.ظ

Thanks. I like it.
side effects for cialis canada discount drugs cialis cialis 10mg prix pharmaci cialis tablets for sale no prescription cialis cheap cialis generico in farmacia cialis pills price each opinioni cialis generico only best offers cialis use tadalafil 10 mg
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 05:19 ب.ظ

Whoa plenty of wonderful facts.
acheter cialis meilleur pri generic cialis cialis 05 overnight cialis tadalafil cialis rezeptfrei cialis for daily use when will generic cialis be available buying cialis on internet cialis official site cialis online deutschland
buy cheap cialis on line
دوشنبه 12 آذر 1397 05:06 ق.ظ

Thanks a lot! Helpful information.
price cialis wal mart pharmacy how do cialis pills work enter site 20 mg cialis cost generic low dose cialis cialis canada cialis alternative cialis 5 mg para diabeticos cialis baratos compran uk cialis 5mg prix cialis uk next day
Buy cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 04:44 ب.ظ

Cheers, Helpful information!
canadian discount cialis cialis 20 mg cost generico cialis mexico how much does a cialis cost cialis australian price cialis prices american pharmacy cialis acquistare cialis internet buy cialis online cheapest cipla cialis online
Buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 04:42 ق.ظ

Amazing content, Cheers.
cialis billig cialis tablets for sale cialis generika cialis generico postepay we choice cialis uk import cialis tadalafil 20 mg cialis patentablauf in deutschland interactions for cialis cialis australian price
buy cheap cialis no prescription
شنبه 10 آذر 1397 04:19 ق.ظ

Many thanks. Great information.
cialis coupon cialis daily miglior cialis generico cost of cialis per pill generic cialis in vietnam prix cialis once a da viagra vs cialis vs levitra rezeptfrei cialis apotheke cialis free trial cialis sicuro in linea
buy cheap cialis in canada
جمعه 9 آذر 1397 05:03 ب.ظ

Kudos. Quite a lot of postings!

cialis from canada when will generic cialis be available viagra cialis levitra click here take cialis brand cialis nl cialis rezeptfrei low dose cialis blood pressure when can i take another cialis import cialis we like it cialis soft gel
buy tadalafil
جمعه 9 آذر 1397 05:18 ق.ظ

Really tons of superb data.
the best choice cialis woman cialis generic tadalafil buy cialis online napol achat cialis en europe rx cialis para comprar only now cialis 20 mg cialis para que sirve cialis for bph 40 mg cialis what if i take low cost cialis 20mg
Cialis generic
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:57 ب.ظ

Thank you. Awesome information.
cialis generico postepay cialis 20 mg best price cialis generique 5 mg usa cialis online cialis tablets generic cialis 20mg tablets canadian discount cialis brand cialis generic cialis pills in singapore cipla cialis online
buy cheap cialis on line
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:06 ق.ظ

Nicely put. Thank you!
cialis sicuro in linea cialis 5 mg schweiz cialis generique cialis name brand cheap acheter cialis meilleur pri cialis 50 mg soft tab cialis 5 mg effetti collateral import cialis cialis diario compra cialis for sale south africa
buy cialis usa
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:09 ب.ظ

Many thanks, Fantastic stuff.
we recommend cheapest cialis comprar cialis 10 espa241a cialis 5 mg effetti collateral cialis soft tabs for sale prescription doctor cialis cipla cialis online estudios de cialis genricos canadian drugs generic cialis get cheap cialis try it no rx cialis
buy cialis with no prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:31 ق.ظ

Reliable info. Thanks a lot!
the best choice cialis woman achat cialis en itali cipla cialis online cialis from canada order generic cialis online discount cialis generic cialis soft gels purchasing cialis on the internet cialis kaufen bankberweisung cialis coupons printable
levitra without a doctor prescription
جمعه 20 مهر 1397 10:44 ق.ظ

Thanks! I enjoy it!
levitra online levitra online generic levitra buy levitra levitra online levitra 10 mg prezzo levitra 10 mg prezzo levitra prices levitra generic vardenafil 20mg
Buy cialis online
سه شنبه 10 مهر 1397 08:07 ب.ظ

Seriously tons of superb tips!
cialis generisches kanada cialis uk cialis prezzo di mercato venta cialis en espaa cialis canada price cialis wal mart pharmacy venta cialis en espaa tadalafil generic cialis australia org how does cialis work
Buy generic cialis
یکشنبه 8 مهر 1397 01:43 ب.ظ

Lovely forum posts. Cheers.
brand cialis nl sialis we recommend cialis best buy cialis et insomni 5 mg cialis pharmacie en ligne viagra vs cialis vs levitra try it no rx cialis click here cialis daily uk we recommend cheapest cialis when can i take another cialis
prescription drugs without prior prescription
یکشنبه 1 مهر 1397 01:57 ق.ظ

Cheers. A lot of content.

northwest pharmacies mail order best canadian pharmacy north west pharmacies canada canadian drugs best canadian pharmacies online canada pharmacies online prescriptions drugs for sale in mexico online canadian discount pharmacies canadian pharmacy online 24 canadian pharmacy online 24
http://cialisvbuy.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:54 ب.ظ

Cheers. I value this!
cialis with 2 days delivery walgreens price for cialis cialis online holland wow look it cialis mexico cialis price in bangalore cialis tablets for sale overnight cialis tadalafil cialis daily new zealand cialis generika buying brand cialis online
http://canadianpharmacytousa.com/
چهارشنبه 14 شهریور 1397 05:46 ق.ظ

Terrific posts. Many thanks!
canadianpharmacyusa24h north west pharmacy canada pharmacy canada plus canadian pharmacies without an rx canadian online pharmacies rated drugstore online reviews pharmacy canada plus Canadian Pharmacy USA online canadian pharmacies canadianpharmacyusa24h
Buy viagra online
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:38 ق.ظ

Truly lots of awesome info.
price for viagra lowest price viagra were to buy viagra where to purchase viagra where to buy viagra order viagra online sildenafil buy online lowest price viagra cheap generic sildenafil where to order viagra
http://cialisky.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:06 ق.ظ

Info nicely considered.!
india cialis 100mg cost cialis 200 dollar savings card acquisto online cialis cialis kaufen wo how to buy cialis online usa 200 cialis coupon prix de cialis cialis generique cialis generique purchase once a day cialis
cialisiv.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 05:02 ب.ظ

Thanks a lot! Fantastic stuff!
cialis daily reviews low cost cialis 20mg cialis usa cost tarif cialis france price cialis wal mart pharmacy free cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis daily american pharmacy cialis cialis dosage amounts
order cialis overnight
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:43 ب.ظ

You actually explained it really well.
cialis pas cher paris cialis for sale how do cialis pills work cialis daily cialis 100 mg 30 tablet cialis generico en mexico buy online cialis 5mg we use it 50 mg cialis dose cialis 20 mg cut in half only now cialis for sale in us
Cialis pills
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:52 ق.ظ

Thanks. I like this.
acquistare cialis internet cialis 200 dollar savings card legalidad de comprar cialis cialis 20mg preis cf cuanto cuesta cialis yaho cialis price in bangalore cialis authentique suisse i recommend cialis generico canadian discount cialis pastillas cialis y alcoho
Tadalafil 20 mg
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 06:22 ب.ظ

Truly all kinds of terrific information!
buy viagra in malaysia how can i get viagra uk generic sildenafil citrate sildenafil generic price online buy viagra viagra in pharmacy pharmacy prices for viagra get a viagra prescription viagra pfizer buy online buy generic viagra online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30